Rozpoznanie gazu z łupków w Polsce jest bezpieczne dla środowiska
17.04.2015
Generic
Prowadzone prace rozpoznawcze przy poszukiwaniu gazu z łupków w Polsce, włącznie z zastosowaniem szczelinowania hydraulicznego, nie wpłynęły znacząco na stan środowiska. Wniosek ten jest głównym wynikiem pracy nad projektem pod nazwą "Ocena zagrożeń dla środowiska powodowanych procesem poszukiwania, rozpoznawania i wydobycia niekonwencjonalnych złóż węglowodorów", wykonanego na zlecenie Ministerstwa Srodowiska.
Według komunikatu prasowego, badania i analizy wykonywano na wszystkich etapach prac przedsiębiorstw prowadzących poszukiwania: przed zabiegiem szczelinowania, w jego trakcie i po jego zakończeniu. Prace badawcze obejmowały:
- rozpoznanie warunków lokalnych i zaplanowanie badań terenowych
- badanie stanu zerowego/zastanego środowiska przed rozpoczęciem prac rozpoznawczych
- badania w trakcie wiercenia otworu pionowego/kierunkowego
- badania w trakcie zabiegów uruchomiania złoża przy zastosowaniu szczelinowania hydraulicznego oraz testów produkcyjnych
- badanie stanu środowiska po zakończeniu prac na terenie objętym badaniami
- badanie stanu środowiska po dłuższym okresie czasu po zakończeniu prac
Badania nie stwierdziły żadnych znaczących i trwałych zmian składu chemicznego wód podziemnych i powierzchniowych, ani pogorszenia parametrów gleb z punktu widzenia rolnictwa, ani też podwyższenia stężeń pierwiastków promieniotwórczych (radonu) w glebie. Prowadzone działania nie miały także wpływu na stan zasobów wód podziemnych (nie spowodowały obniżenia zwierciadła wód podziemnych). W kilku przypadkach stwierdzono w powietrzu gruntowym krótkotrwałe podwyższenie analizowanych parametrów. Stwierdzono, że wynikało to z nagromadzenia się współczesnych produktów naturalnych przemian biologicznych pod folią uszczelniającą badane tereny lub, w jednym przypadku, z pokładów węgla wywodzących się z epoki karbońskiej.
Podczas pracy urządzeń spalinowych o dużej mocy i pomp o wysokiej wydajności w trakcie szczelinowania odnotowano krótkotrwałe przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu oraz chwilowe podwyższenia wartości niektórych parametrów analizowanych w powietrzu (tlenki siarki i azotu oraz związki organiczne).
Główne wyniki badań zaprezentowano 27 marca 2015 r. (komunikatu prasowego). Zostały one udostępnione w raporcie na temat monitoringu sejsmicznego oraz w postaci ogólnego przeglądu wszystkich pozostałych wyników (link). Dane te są obecnie dostępne tylko po polsku poprzez, ale tekst jest w trakcie tlumaczenie na język angielski i ma zostać opublikowany w ciągu około dwóch miesięcy. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Polsce, która była odpowiedzialna za koordynację badań w ramach projektu, nie planuje publikacji szczegółowych danych uzyskanych z pomiarów dokonanych w terenie przy poszczególnych odwiertach. Jednakże jest to informacja o środowisku i możliwe jest jej udostępnienie na wniosek zainteresowanej strony.
Wyniki badań zostaną wykorzystane do przygotowania dobrych praktyk dotyczących ochrony środowiska podczas prac związanych z gazem łupkowym. Publikacja tych zaleceń planowana jest w 2016 roku.